Lot: 638

Woman's head, 1919

20 x 15.2 cm (passepartout section). Crayon on chamois paper. Signed: Artist's signet, dat. 19. Glass frame.

>> Literature

Hammer Price: 1,600 €

135 - Art Nouveau - Art Deco
21. November 2017 at

Literature:

Cf. Eisler, Dagobert Peche, Vienna 1925, p. 107.